SZJA BEVALLÁS 2011
A személyi jövedelemadóval mindenki találkozhat, minden hónapban levont előlegként, vagy az év végén az SZJA bevallásban.
Egyéni vállalkozóknak vagy társaság tagjainak fontos tudni, hogy ha ő maga bért vagy jövedelmet vesz ki, a bruttó jövedelme után le kell vonni az Szja előleget és minden hónapban a nettó jövedelem felvételével egyidejűleg 12.-éig be is kell fizetnie, azaz át kell utalnia a vállalkozás bankszámlájáról az APEH felé.
A személyi jövedelemadóban (szja) tervezett változások fő célja a magánszemélyek adóterhelésének érezhető csökkentése, a családok támogatása és az adózás jelentős egyszerűsítése az Országgyűlés elé beterjesztett törvényjavaslat indoklása szerint. A magánszemélyeknek a javaslat szerint az egykulcsos adózásról szóló előzetes bejelentéseknek megfelelően valamennyi jövedelmük után 16%-os kulccsal kell adózniuk, tehát a külön adózó jövedelmek (osztalék, árfolyamnyereség, kamatjövedelem, ingatlan-átruházásból származó jövedelem) után is 16 százalék az adó.
Jelenleg 5 millió forintig 17%, a fölött 32% az adókulcs, a külön adózó jövedelmek adókulcsa pedig jellemzően 20/25%.
A minimálbér adómentességét biztosító adójóváírás rendszere megmarad ugyan, viszont kisebb mértékben és kisebb kör számára érvényesíthető módon. Az eddigi 15 100 forintos havi adójóváírás 12 100 forintra módosul, az igénybevétel határa pedig szűkül: évi 2 millió 750 ezer forintig teljesen, 3 millió 960 ezer forintig csökkenő mértékben vehető igénybe.
SZJA Bevallásról kicsit bővebben, az alapoktól:
Akinek adóköteles bevétele keletkezett, annak bevallási kötelezettsége is keletkezik. Ezt adóévenként kell önadózás vagy munkáltatói adómegállapítás útján teljesítenie. Aki az önadózást választja az a jogszabályban meghatározott feltételek szerint adónyilatkozatot, egyszerűsített bevallást illetve bevallást tehet.
Az szja tv 14.§ tartalmazza a munkáltatói adómegállapításra vonatkozó rendelkezéseket. Ezek lényege, hogy az érintett magánszemély kérelmére, annak nyilatkozata alapján a jövedelemadóját a munkáltatója állapítja meg, vallja be és fizeti meg illetve túlfizetés esetén a különbözetet visszatéríti, ha mindezt vállalja. A munkavállaló az adóévet követő év január 31-ig teheti meg írásban az erre vonatkozó nyilatkozatot. Fontos, hogy ezt a munkáltató nem köteles teljesíteni, de elutasítás esetén fel kell hívja a nyilatkozatot tevő figyelmét, hogy élhet az egyszerűsített bevallás lehetőségével.
A munkáltatói adómegállapításra csak azok jogosultak, akiknek kizárólag az elszámolást vállaló munkáltatótól vagy kizárólag egymást követő munkaviszonyokból volt jövedelme. Az utóbbi esetben azzal a feltétellel, hogy a korábbi munkaviszonyairól szóló igazolásokat átadja a munkáltató részére.
A jogszabály szerint azok is jogosultak a munkáltatói adómegállapítás kezdeményezésére, akiknek a fenti bevételek mellett kizárólag adóköteles társadalombiztosítási, családtámogatási ellátás, önkéntes tartalékos katonai szolgálatot teljesítők illetménye, a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló törvény alapján folyósított ellátás, belföldről származó nyugdíj címén szerzett bevétele volt, feltéve, hogy az ezekről szóló igazolásokat átadják a munkáltatójuknak.
Az adóévet követő év március 20-ig kell átadni a munkáltatónak a nem tőle származó bevételekre vonatkozó igazolásokat. Ezek alapján a munkáltató május 20-ig köteles elkészíteni a bevallást és erről igazolást kiadni a munkavállalónak. Ezt az igazolást célszerű megőrizni mert ennek alapján a munkáltató felel az adóbevallás adóhatósághoz történő benyújtásáért, amit elektronikus úton június 10-ig kell megtennie.
Ebben az esetben a cég felel az adóbevallás benyújtásáért, de a tartalmáért nem. Ez azt jelenti, ha nem nyújtja be időben a bevallást az estleges mulasztási bírság a munkáltatót terheli. Ha viszont egy későbbi ellenőrzés azt állapítja meg, hogy a munkavállalónak olyan jövedelme is volt melyről a munkáltatót nem tájékoztatta az adóhiány és a bírság valamint a késedelmi pótlék a munkavállalót terheli.
A munkavállaló a nyilatkozattal kijelenti, hogy megfelel azoknak a jogszabályi feltételeknek , melyek alapján kérhető a munkáltatói adómegállapítás, az igazolások meghatározzák, hogy a munkáltató a tőle származón kívül még milyen bevételeket kell figyelembe vegyen. Ezért a jogszabály szerint a munkáltatói adómegállapítás az ellenőrzés és a jogkövetkezmények szempontjából a munkavállaló bevallásának minősül.