2012 Szakképzési hozzáj. és képzés fejl. tám.
A szakképzési hozzájárulásra kötelezettek köréhez tartoznak a belföldi székhelyű gazdasági társaságok, kivéve a szakképzésről szóló törvény szerinti, szakképzési feladatot ellátó nonprofit gazdasági társaságok, a felsőoktatási intézmény által alapított társaságok, valamint azok, amelyekben a felsőoktatási intézmény részesedést szerzett. A szövetkezetek esetében kivételt képeznek a lakás-, a szociális- és az iskolaszövetkezetek. A kötelezettek köréhez tartoznak még az ügyvédi-, végrehajtó- és szabadalmi ügyvivő irodák, a közjegyzői irodák, egyéni cégek és az személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott egyéni vállalkozók.
Komoly átalakuláson ment keresztül a szakképzési hozzájárulásról szóló törvény, amelynek elsődleges célja, a gazdaság igényeihez igazítsák az oktatás és képzés szerkezetét.
A szakképzési hozzájárulás ennek értelmében célként tűzi ki a szakképzésről szóló törvény hatálya alá tartozó iskolai rendszerű képzések támogatását, a felsőoktatási törvényben meghatározott, államilag támogatott létszám tekintetében a gyakorlatigényes alapképzési szak keretében folytatott gyakorlati képzés támogatását, továbbá az iskolarendszeren kívüli felnőttképzésnek a felnőttképzésről szóló törvény.
A szakképzési hozzájárulás alapja a hozzájárulásra kötelezettet terhelő egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapja.
A hozzájárulás mértéke az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulékalap 1,5 százaléka.
A hozzájárulásra kötelezett a szakképzési hozzájárulást a naptári évre állapítja meg.
A szakképzési hozzájárulás kiszámításához a számviteli törvény hatálya alá tartozó egészségügyi szolgáltatónak az őt terhelő egészségbiztosítási- és,munkaerő-piaci járulék alapját, a számvitelről szóló törvény szerint megállapított éves árbevétele és az egészségbiztosítási szervtől származó árbevétele arányában, a közhasznú nonprofit gazdasági társaságnak az őt terhelő egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapját a számvitelről szóló törvény szerint megállapított éves árbevételéből meghatározott kedvezményezett tevékenysége és a vállalkozási tevékenysége árbevétele arányában kell megosztania.
A szakképzési hozzájárulást a gyakorlati képzés szervezésével teljesítő hozzájárulásra kötelezett a bruttó kötelezettsége mértékét a 2012. évre vonatkozóan 440 000 Ft/fő/év összegben meghatározott alapnormatíva alapján, a 2012. évet követően a mindenkori éves költségvetési törvényben meghatározott alapnormatíva alapján, az erről szóló kormányrendeletben meghatározott, gyakorlati képzési normatívák szerint számított összeggel csökkentheti.