2011 Családi adókedvezmény
A családi adókedvezmény már a januári bér után igénybe vehető.
A munkavállalóknak nyilatkozatot kell kitölteniük a munkaadók számára, amennyiben ilyen iromány nem áll rendelkezésre, akkor a korábbi Apeh, új néven a Nemzeti Adó és Vámhivatal honlapjáról lehet azt letölteni
Amennyiben a munkavállalók már januárban nyilatkoznak a családi adókedvezmény igénybevételéről, a kedvezmény már a januári bér után érvényesíthető.
A munkavállalóknak nyilatkozatot kell kitölteniük a munkaadók számára, amennyiben ilyen iromány nem áll rendelkezésre, akkor a korábbi Apeh, új néven a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) honlapjáról lehet azt letölteni. A családi adókedvezmény az év további részében, vagy a 2011. évi adóbevallás elkészítésekor is igénybe vehető.
Már az első gyermek vállalását is támogatja a kormány, jövedelemkorláthoz nem kötött családi kedvezményt vezet be, amely az összevont adóalapot csökkenti.
Az összevont adóalapot 2011-től 1 és 2 eltartott esetén 62.500 forinttal (10.000 Ft valós adókedvezményt jelent), 3 vagy több esetén 206.250 forinttal (33.000 Ft valós adókedvezményt jelent) lehet csökkenteni - havonta és eltartottanként.
Eltartottnak számít a gyerek, a magzat a fogantatás utáni 91. naptól, a saját jogon családi pótlékban részesülő és a rokkantsági járadékban részesülő is.
A családi kedvezmény megosztható a házaspárok, élettársak között.
Családi adókedvezményre jogosult személyek:
- aki családi pótlékra jogosult (kivéve azt a magánszemélyt, aki a családi pótlékot vagyonkezelői joggal felruházott gyámként, vagyonkezelő eseti gondnokként a gyermekotthonban, a javítóintézetben nevelt vagy büntetés-végrehajtási intézetben lévő, gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló gyermek, személy után kapja, illetve szociális intézmény vezetőjeként, az intézményben elhelyezett gyermek, személy után kapja)
- a várandós nő és vele közös háztartásban élő házastársa,
- a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy),
- a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély,
- a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy), illetve a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély esetében ő maga, vagy a vele közös háztartásban élő magánszemélyek közül egy - döntésük szerint
Ki után járhat még a kedvezmény?
A 18 éven aluli gyermeken és a 20 éven aluli középiskoláson túl családi pótlékot folyósítanak, vagyis adókedvezmény jár a 23 éven aluli sajátos nevelési igényű tanulók, valamint a súlyos, halmozottan fogyatékos gyermekek után a tankötelezettség teljesítésének végéig. A PricewaterhouseCoopers (PWC) igazgatója hozzátette: saját jogán jogosult családi pótlékra, így érvényesítheti a kedvezményt a 18 év feletti árva vagy félárva személy, aki még tanulmányokat folytat, a 18. életévét betöltött tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személy, ha már nem folytat tanulmányokat, valamint a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély is.
Az egyetemista megdobhatja az összeget
A családi kedvezmény összege -hasonlóan a családi pótlékhoz- függ a gyermekek számától, de nem jár minden eltartott után, vagyis a számításnál mérvadó, hogy a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából hány eltartottat vesznek figyelembe.
Ha például két kiskorú és egy olyan egyetemista él a családban, akinek még nincs rendszeres jövedelme, akkor a kedvezmény ugyan csak két gyermek után jár, de összege nem 62 500, hanem 206 250 forint, mivel három főt tartanak el, vagyis a két szülő összesen 413 ezer forintot érvényesíthet havonta.
Hasonlóan, ha van egy kiskorú a családban, valamint két - a feltételeknek megfelelő - felsőoktatásban tanuló fiatal, akkor csak egy gyermek után jár ugyan a kedvezmény, de a magasabb összegben.
Az adókedvezmény szempontjából be lehet számítani az eltartottak közé azt a gyermeket, aki közoktatási intézmény tanulója, de már elmúlt 20 éves. Figyelembe lehet venni a felsőoktatási intézményben első akkreditált felsőfokú szakképzésben, első egyetemi vagy főiskolai képzésben résztvevő gyermeket is, aki rendszeres jövedelemmel nem rendelkezik, és az igénylő háztartásában él.
Figyelem olvassa el (egyetemista, főiskolás eltartottakra vonatkozó családi adókedvezménnyel kapcsolatos információ):
Adóalap-kedvezmény olyan gyermekek után járhat, akik tankötelesek, vagyis amíg 18. életévüket betöltik, illetve ha közoktatási intézménybe jának, akkor azon tanév végéig, amikor a 18. életévét betöltik.
Azokat a gyermekeket is be lehet számítani, akik már betöltötték a 18. életévüket, de első szakiskolai bizonyítványuk megszerzéséért dolgoznak, vagy olyan főiskolai vagy egyetemi hallgatók, akik az első képzésüknél tartanak.
A családi adózásban csak egy szülő veheti igénybe a kedvezményt, de van arra lehetőség, hogy a házas- vagy élettársak megosszák azt.
A nyilatkozatnak - amelyet két példányban kell leadni a munkahelyen - tartalmaznia kell a nyilatkozó magánszemélye(ek) nevét és adóazonosító jelét (ennek hiányában természetes azonosító adatait), minden eltartott (kedvezményezett) nevét és adóazonosító jelét, magzat (ikermagzat) esetében a várandósságra vonatkozó kijelentést, a munkáltató nevét és adószámát, valamint a nyilatkozatban foglaltak tudomásulvételét igazoló kijelentést, míg munkáltató hiányában az erre vonatkozó kijelentést - foglalja össze honlapján a NAV. A kormányszóvivői tájékoztatón ugyanakkor azt is kijelentették, hogy semmilyen dokumentumot nem kell csatolni a nyilatkozathoz, de meg kell őrizni a leírtak valóságtartalmát igazoló papírokat.
A családi adókedvezmény mértéke 62 500 forint egy, illetve két eltartott esetén, míg ha három vagy több eltartott van egy családban, akkor már 206 250 forint levonás lehetséges az adóalapból havonta. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 62 500 x 0,16 = 10 ezer forint marad a családi kasszában (1 és 2 gyereknél /fő), míg háromgyerekesnél 206 250 x 0,16 = 33 ezer forint/fő. Éves szinten tehát egy vagy két gyerek esetén 120 ezer forintot "spórol" a család gyerekenként, míg három vagy több eltartott esetén ez 400 ezer forint. Feltéve, ha van akkora jövedelmük a szülőknek, hogy érvényesíteni tudják ezt az összeget.A szülők megoszthatják a kedvezményt, s a megosztás mértékén év végén akár változtathatnak is, ahogy azt is megtehetik, hogy csak az éves bevallásban érvényesítik. Elvált szülők esetében annak a szülőnek jár a kedvezmény, akivel egy háztartásban él a gyermek. Érdemes azonban azt is tudni, hogy élettársak esetében a megosztás csak év végén lehetséges.