2012 EVA
2011. november 21 –én elfogadta az Országgyűlés a jövő évi adójogszabályokat. A parlament 232 igen szavazattal, 78 nem ellenében fogadta el a kormány előterjesztését. A legfontosabb változás az eva kulcsának 30-ról 37 százalékra történő megemelése, az adónem választhatóságának összeghatára is változik 25 millióról 30 millió forintra nő.
Ez év december 20-ig minden evásnak el kell döntenie, hogy marad-e az eva hatálya alatt.
Ehhez nyújt segítséget az Adózóna összehasonlító eva kalkulátora http://adozona.hu/eva/Eva_2012_osszehasonlito_kalkulator__hasznal_FQKQ34.
Mindössze két adatot kell megadni. Egyrészt a bruttó árbevételt, másrészt az evás becsült számlás költségét. Ezekből az adatokból a kalkulátor kiszámítja az összes fizetendő adót és járulékot külön az eva és külön a társasági adó (személyi jövedelemadó) hatálya alatt.
Ennek alapján (a költségek figyelembe vételével is) a kalkulátor kiszámítja a nettó jövedelmeket is. A kalkulátor próbája során úgy célszerű beállítani a becsült 2012-es bruttó bevételhez a költségtartalmat, hogy közel azonos legyen a nettó jövedelem. Így megkapjuk azt a számlás költségtartalmat, amely felett már nem célszerű az evát választani. Általánosságban azt lehet mondani, hogy 15 százalékos költség felett már nem érdemes az evát választani. Nagyon pontos eredményt nem várhatunk a kalkulátortól, mert a pontos eredményt számos speciális tényező is befolyásolhatja. Ha ezeket is figyelembe vesszük, akkor már nagyon pontos információ áll rendelkezésünkre a döntéshez.
Speciális tényezők, amire figyelnünk kell a kalkulátor használata során:
• Az iparűzési adó 2%-os számításánál figyelembe vesszük a számlás költségtartalmat is. De nem minden költségszámla csökkenti az iparűzési adó alapját.
• A megadott számlás költségtartalom áfájával, mint visszaigényelhető áfával számolunk. Természetesen ebben lehetnek vissza nem igényelhető áfát tartalmazó számlák is, például benzinszámla.
• A személyes közreműködői díj lehet több is, mint a garantált bérminimum, illetve speciális esetben lehet kevesebb is.
• Nem evás vállalkozó igénybe veheti a családi kedvezményt az szja terhére. Ezt is figyelembe lehet venni.
• Társasági adó hatálya alatt nem kell kötelezően osztalékként felvenni az adózott eredményt.
• A 14%-os ehonál a 450 ezer Ft maximumot csökkenthetjük a személyes közreműködés utáni egészségbiztosítási járulékkal.
• A 14%-os eho összege nagyobb lehet több tulajdonos esetén (pl. kft.). Ilyenkor tulajdonosonként él a 450 ezres határ, ami összességében növelheti a nem evás adófizetési kötelezettségét.