Nyugdíj : miként örökölhető a befizetett összeg
A többpilléres nyugdíjrendszer előnyei között gyakran említik a befizetett összeg örökölhetőségét. A pénztári számlaegyenleg öröklését elsősorban az befolyásolja, hogy a tag halála a felhalmozási (amíg a befizetéseket ő, illetve munkáltatója teljesíti), vagy a szolgáltatási időszakban (amikor már valamilyen járadékban részesül) következik-e be.
Amennyiben a pénztártag megjelölt kedvezményezetteket, akkor ők fogják örökölni a felhalmozott vagyont. A pénztártagnak lehetősége van arra is, hogy az egyes kedvezményezettek esetében meghatározza, milyen mértékben részesedjenek a vagyonból. Eltérő kikötés hiányában több kedvezményezett esetén részükre egyenlő arányban teljesít kifizetést a kassza - mondták el a Privátbankár.hu kérdésére az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztárnál. Amennyiben a pénztártag nem jelölt meg kedvezményezett, akkor a vagyon a törvényes örökösre száll, de természetesen az örökös és a kedvezményezett személye gyakran egybe is esik.
Fontos tudni, hogy magán- és önkéntes pénztáraknál egyaránt lehetőség van a korábbi döntés megváltoztatására és új kedvezményezett jelölésére. Kedvezményezett jelölhető a belépési nyilatkozaton, de közokiratban, vagy teljes bizonyító erejű magánokiratban is - hívta fel rá a figyelmet Bangáné Jarecsni Rita, az AXA Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója. A kedvezményezettség tényét a kedvezményjelölő okirat (belépési nyilatkozat vagy tagsági okirat) másolatával szükséges igazolni. A pénztár a másolatot a saját nyilvántartásában lévő adatokkal és iratokkal összeveti. Az örökös igényét öröklési bizonyítvánnyal, vagy jogerős hagyatékátadó végzéssel, illetve a halotti anyakönyvi kivonatot kiállító jegyző törvényes örökösre vonatkozóan kiállított igazolásával kell alátámasztania - tette hozzá Bangáné Jarecsni Rita.
A pénztártag felhalmozási időszakban bekövetkező halála esetén a kedvezményezett (örökös) több lehetőség közül is választhat. Egyrészt dönthet úgy, hogy egyösszegben felveszi az összeget, azt más nyugdíjpénztárnál lévő egyéni számlájára utaltatja, esetleg ugyanezen pénztárnál vezetett saját egyéni számlájára vezetteti át. Magánnyugdíjpénztárak esetén ezeken kívül a pénztártag azt a lehetőséget is választhatja, hogy az összeget átutaltatja a Nyugdíjbiztosítási Alap részére, mindezt az ún. teljes összegű hozzátartozói nyugellátás megállapítása céljából.
Figyelemmel kell lenni arra is, hogy míg utóbbi három lehetőség vákasztása esetén nincs adófizetési kötelezettség, addig a magánpénztárból örökléssel kapcsolatban egyöösszegben kivett pénzösszeg után adózni kell. Ez ugyanis az örökös/kedvezményezett esetében az összevont adóalapba tartozó jövedelemnek számít. Az adótábla szerint kiszámított adót ugyanakkor az ily módon szerzett jövedelemre eső, legalacsonyabb adókulccsal számított adóval (jelenleg 17%) lehet csökkenteni - mondták az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztárnál. A nyugdíjpénztári öröklés ettől eltekintve mind magán-, mind önkéntes ágon illetékmentesen történhet meg.
Ha a pénztártag a járadékos időszakban hal meg, az hogy a pénztár teljesít-e kifizetést még a pénztártag halála után bárkinek is, attól függ, hogy milyen típusú járadékot igényelt a tag - hívja fel a figyelmet Bangáné Jarecsni Rita, az AXA Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója. Ha az igényelt járadék életjáradék garanciaidővel, vagy életjáradék két személyre, akkor a megnevezett kedvezményezettnek vagy törvényes örökösöknek az előre meghatározott garanciaidőből még hátralévő ideig, az utóbbi esetben pedig azok haláláig folyósít még a pénztár járadékot. Ezek a szolgáltatások azonban egyelőre csak az önkéntes nyugdíjpénztár esetében értelmezhetők, hiszen magánkasszák esetében még nem lehet járadékot igényelni/szolgáltatni - tette hozzá.
Mivel a nyugdíjpénztári megtakarítás (sem önkéntes, sem magán) nem képezi hagyaték részét, ezért ehhez még a hagyatéki tárgyalást megelőzően hozzájuthatnak a kedvezményezettek - jelezte az AXA pénztárak ügyvezetője. A nyugdíjpénztári örökség ráadásul nem terhelhető meg semmilyen örökhagyó által hátrahagyott tartozással. A pénztártag halála esetén az egyéni számlakövetelés a hagyatéknak nem része - emelték ki mindkét pénztárnál.
Magánnyugdíjpénztárnál ilyen esetre elméletileg a kettő vagy több életre szóló életjáradékot lehet választani, amely a pénztártag és kedvezményezettje részére járó olyan nyugdíjszolgáltatás - a kassza mindaddig folyósítja, ameddig legalább egyikük életben van - mondták az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztárnál. A jogszabály meghatározza ugyanakkor a végén határozott időtartamos életjáradék fogalmát is, ennél a járadékot a pénztár a tag halála után egy előre meghatározott időtartamig folyósítja. Ha például a garanciatartam 5 év, akkor ez azt jelenti, hogy a pénztártag halála után a kedvezményezett/örökös még 5 évig élvezheti a járadék előnyeit.